.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA PLAKAT FESTIWALU FAMA 2012

Zapraszamy do udziału w konkursie, którego celem jest wybór plakatu promującego festiwal 42. FAMA - Międzynarodowy Kampus Artystyczny (Świnoujście, 13-26 sierpnia 2012). Nagroda główna to 3000 zł i zaproszenie do Świnoujścia. Zwycięski plakat towarzyszyć będzie ogólnopolskiej kampanii promocyjnej Famy. Na projekty czekamy do 13 lutego 2012 roku.

Przeczytaj regulamin konkursu i pamiętaj o wypełnieniu załączników:

 
.
Świnoujście, 27 sierpnia 2011
WERDYKT

Jury festiwalu 41. FAMA. Międzynarodowy Kampus Artystyczny, w składzie: Darek Foks, Janusz Grzywacz, Emil Kępski, Adam Klocek, Alicja Sawicka, Katarzyna Wolnik-Sayna – postanowiło przyznać następujące Nagrody i Wyróżnienia:

Tytuły HONOROWEGO LAUREATA FESTIWALU, za wysoki poziom swoich prezentacji, otrzymują:
w kategorii teatr: Teatr Improwizowany Klancyk,
w kategorii muzyka: Bydgoszcz Klezmer Band, Funky Carnivale, Good Revision, Camero Cat, Frument Project, Unknown Quartet,
w kategorii wokaliści: Kinga Szyc, Agata Jankowiak, Adam Jaroszyński,
w kategorii sztuki plastyczne: Szymon Piasta, Magdalena Sawicka, grupa Kuku Kuku, w składzie: Katarzyna Kukuła, Agata Kus,
w kategorii film: Cezary Klaiber za film „Recycling”, Małgorzata Goliszewska za film „Ubierz mnie”,
w kategorii dziennikarz: Tomasz Płomiński, Martyna Kolemba,
w kategorii grupy artystyczne: grupa ReFRESZ za „Ekoart Projekt”,
w kategorii najbardziej aktywny uczestnik festiwalu: studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku, grupa Sinior Skład Family, Marek Pędziwiatr,
w kategorii sztuki magiczne: Marta Julia Jasińska Iluzjonistka.

NAGRODĘ ORGANIZATORA, za pozytywny wkład w procesy organizacyjne festiwalu, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów, w wysokości 1000 zł, otrzymują:
Karolina Falkiewicz i Łukasz Bujanowski.

NAGRODĘ LAMELAT FAMY, przyznawaną za popularyzację artystycznych inicjatyw Famy wśród mieszkańców Świnoujścia, ufundowaną przez firmy świnoujskie oraz równorzędne nagrody w wysokości 500 zł, otrzymują ex aequo:
grupa Tektura i Wojtek Skowron.

NAGRODĘ IM. MARKA KASZA, dla najlepszego dziennikarza festiwalu oraz równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł, otrzymują ex aequo:
Joanna Figarska i Magdalena Zięba – Kierownice gazety „Famazine”

NAGRODĘ IM. MARIANA REDWANA, przyznawaną za poziom prezentowanych tekstów i całokształt prac związanych z literaturą na festiwalu, ufundowaną przez przyjaciół Patrona Nagrody, oraz równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł, otrzymują ex aequo:
Karolina Iwańczyk i Marta Marciniak

NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA dla najlepszej grupy jazzowej, w wysokości 2000 zł, otrzymuje:
zespół Omnivore

NAGRODĘ w kategorii SZTUKI SCENICZNE, w wysokości 1000 zł, otrzymuje:
Teatr Glósoli za spektakl „Zabawy osiedlowe”

NAGRODĘ w kategorii MUZYKA, w wysokości 1000 zł, otrzymuje:
zespół Aiodine

NAGRODĘ w kategorii SZTUKI WIZUALNE „POSZERZONE”, w wysokości 1000 zł, otrzymują:
realizatorzy projektu „Foto-Baje”.

NAGRODĘ IM. MAXA SZOCA, za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną, oraz równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł, otrzymują ex aequo:
Zbyszek Kowalczyk
grupa Patefon za projekt „Fama Udomowiona”.

NAGRODĘ TRYTON, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście, oraz równorzędne nagrody w wysokości 3000 zł, otrzymują ex aequo:
za najlepszą kreację zbiorową – grupa z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za projekt „Poduszkowiec”
oraz – dla największej osobowości artystycznej festiwalu – zespół Clock Machine.
 
.
26 SIERPNIA | piątek | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
10:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT
13:00 TEATR PLAŻOWY – uczestnicy sekcji teatralnej | PK

Oflag
14:00 POKÓJ Z TOBĄ | Spoczywaj w pokoju – grupa Kuratorki & Co. | PK

Hala w Basenie Północnym
18:00 Uniwersytet Artystyczny, Poznań – PODUSZKOWIEC | PK

Hala w Basenie Północnym, dziedziniec
21:30 Mala Duet – performance CO WIDZISZ? | PK
22:00 FOTO-BAJE – projekt literacko-fotograficzny | PK

Jazz Club SCENA | Centrala
23:00 COLT HEADED DOG – koncert | SP
00:00 ZAKRęT – koncert | SP

INFORMACJE O WYDARZENIACH

Uniwersytet Artystyczny, Poznań – PODUSZKOWIEC
O czym śnisz? Na czym polega rzeczywistość snów, czy można zobrazować sny, czy można przekazywać sny, świadomość, samoświadomość – jakie są sny? Jaki chcemy „wyśnić świat” na Famie? Tematem projektu jest tytułowy Poduszkowiec. Jest to pojazd poruszający się po wodzie za pomocą poduszki powietrznej. W naszej interpretacji będzie to plastyczna wizja „łapacza snów”. Poduszkowcem będzie mobilny obiekt poruszający się w przestrzeni miejskiej. Zarys scenariusza opisać można w kilku fazach. Pierwszą było przeprowadzenie badań wśród uczestników festiwalu, mieszkańców miasta i turystów - rejestracja snów. Pomysł odwołuje się do dziecięcego leżakowania... Pojawi się sypialniana przestrzeń lub obiekt, w którym chętni uczestnicy mogli dokonać swego rodzaju transmisji snu. Drugim etapem była archiwizacja sennych materiałów. Logika marzeń sennych jest dość efemeryczna. Założeniem powstałego archiwum będzie jasność i czytelność kategoryzacji oraz powszechna dostępność do zbiorów. Następnym etapem jest próba zobrazowania najciekawszych wizji. Senna wyobraźnia badanych ludzi oraz materia w jakiej poruszać będą się autorzy projektu doprowadzi do „materializacji snów”

MaLa Duet – performance CO WIDZISZ?
Duet powstały w 2010roku Tworzą go: Liwia Bargieł – tancerka, choreograf. Absolwentka Laban Centre w Londynie. Medalistka mistrzostw Polski i Europy w tańcu nowoczesnym. Tańczyła w projektach choreografów: Tom Dale, Tom Roden, Rosmery Butcher, Garry Lambert etc. Laureatka stypendium w konkursie Solo-Duo 2010. Współpracowała  z Warszawskim Teatrem Tańca. Magda Grabowska – performerka, kompozytorka, grafik. Absolwentka UMFC oraz studentka ASP w Warszawie. Współtwórczyni i producentka Com’in Festival. Autorka muzyki do filmów animowanych, uczestnik Alchemik Studio Jazz Festival ze swoim autorskim orkiestrowym projektem Between Sounds. Współpracowała z Atelier Warszawskiego Teatru Tańca. Duet zadebiutował spektaklem „Tam o piątej” zrealizowanym na maratonie tańca współczesnego organizowanym przez Festiwal Ciało/Umysł w Warszawie. Na swoim koncie ma również prezentacje na festiwalu Rewizje 2010. W marcu 2011 roku MaLa duet zrealizował performance „Co widzisz?” w Turbo Galerii studenckiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. MaLa duet to młody dynamicznie rozwijający się zespół poszukujący własnych form wyrazu w dziedzinie performance i tańca współczesnego. Interesuje go również działanie interdyscyplinarne, pozwalające nawiązywać żywy dialog między dziedzinami sztuki.
www.maladuet.com

"Co widzisz?" jest performance'm opartym na teoriach Rudolfa Labana na temat harmonii ruchu i przestrzeni, w szczególności na " skali A" opisującej organiczny przepływ ruchu w przestrzeni sześcianu. Wykonawczynie poruszają się w konkretnym obszarze, wyznaczonym poprzez instalacje siatki geometrycznej. Prezentują sekwencje ruchowe ułożone według harmonicznego zapisu "skali A" oraz według wariacji na temat skali, w celu przełamania konwencji organicznej. Choreografia nie prezentuje żadnej narracji, a tancerki nie próbują wykreować postaci. Ruch stanowi niezależne medium, ciało żywą plastyczną formę, wartość uniwersalną. A jednak performerki zadają widzowi pytanie co widzi- czy ma dla niego znaczenie, że ogląda dwie poruszające się kobiety; czy będzie doszukiwał sie ukrytego sensu w gestach, czy pozwoli sobie na obserwację zależności kształtów prezentowanych mu przez dwa poruszające się ciała? Czy wzbudzi w nim to emocje? Czym stanie sie dla widza przestrzeń galerii, w której znajdzie sie w chwili dziania się performance'u?

COLT HEADED DOG
Projekt muzyczny wywodzący się z głębokiej prowincji – wszyscy członkowie pochodzą z tej samej wsi (Niegowonice, k. Zawiercia, woj. śląskie) i znają się właściwie od przedszkola. Ostateczne wykrystalizowanie siedmioosobowego składu kapeli nastąpiło na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku, po pierwszym wspólnym koncercie w rodzimej miejscowości. Prawdziwy przełom miał miejsce wiosną 2011 roku, kiedy to w rybnickim studiu No Fear Records Colt Headed Dog zarejestrował część swojego materiału, nagranej EP-ce nadając tytuł „Niezawiniona rzeź młodzi polskiej i narodu polskiego”. Siła ich muzyki drzemie w różnorodności wynikającej ze ścierających się wewnątrz zespołu inspiracji. Należy w tym miejscu podać takie nazwiska, jak: J. Morrison, J. White, M. Świetlicki, J. Page, B. Marley, M. Maleńczuk czy Tom Waits. Podstawą jest blues, do którego dołączone zostają brudne brzmienia gitarowe, punkowe, dysydenckie i psychodeliczne teksty, przesterowana harmonijka ustna, »reaggująca« trąbka oraz zwarta sekcja rytmiczna. Największym osiągnięciem CHD jest bez wątpienia podwójne zwycięstwo w konkursie wydawnictwa Fa-art pod patronatem Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego na tekst piosenki. Zarówno jury jak i publiczność zdecydowali wtedy o nagrodzeniu tekstu do utworu „12 kastratów”, a kapela zagrała dwa koncerty w  uznanych pubach studenckich w Chorzowie (Stary Port) i Katowicach (Teatr Gugalander). www.myspace.com/coltheadeddog

ZAKRęT
Młodzi samoucy, których umysł i serce łączą dźwięki z okolic funky, jazzu, bluesa i rocka. Na początku 2008 roku ukazała się debiutancka płyta "Lubię", wydana własnym sumptem, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy. Następnie w połowie tego samego roku zespół rejestruje singiel "Wszystkie Złe Słowa", który po 6 tygodniach notowań trafia na 4 miejsce Listy Przebojów poznańskiego Radia Merkury, gości również na antenie radiowej Trójki i hula po najróżniejszych radiach internetowych w całej Polsce. W styczniu 2010 zespół wydaje również własnym sumptem drugą płytę zatytułowaną "Na granicy fałszu". Zakręt to finalista Festiwalu Młodych Talentów Gramy 2009 i finalista konkursu „Przebojem na antenę” Radia Merkury. www.myspace.com/zakrt
 
.
25 SIERPNIA | czwartek | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
10:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – olimpiada dla dzieci | PT

Muszla Koncertowa
17:00 BIG BAND Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina | PK
18:00 Bydgoszcz Klezmer Band, Colt Headed Dog – KONCERT | PK

Promenada, przy smażalni Gryf
19:00 Bboying Show – Sinior Non Skillz | PK

Konstelacja, ul. Jachtowa 4
21:00 FAMA UDOMOWIONA | Ostatnie rozdanie – grupa Patefon | PK
21:00 KOŁO ŁOWIECKIE prezentuje | PK


Jazz Club SCENA | Centrala
23:00 Wacław OSTROWSKI – SEN NOCY LETNIEJ | wystawa | PK

23:00 Tomasz Harłoziński i Andrzej Skupniewicz – KONCERT | PK
00:00 KONCERTY: CZARNO O ISTNIENIU, Damian RYBICKI, Adam JAROSZYŃSKI | PK 

INFORMACJE O WYDARZENIACH

BYDGOSZCZ KLEZMER BAND
Zespół jest laureatem I Nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej Concertina 2011 w Giżycku. Zespół zgłosił się jako jedyny w kategorii grup akademickich, lecz otrzymał najwyższą punktację w całym konkursie oraz niekwestionowaną I Nagrodę (co nie zdarzało się w przypadku uczestnictwa jednego zespołu w poprzednich edycjach). Łączyło się to z udziałem w koncercie laureatów, po którym młodzi muzycy otrzymali od Dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury przy poparciu członków Jury zaproszenie udziału w koncercie galowym podczas konkursu w 2012 roku. www.myspace.com/bydgoszczklezmerband

COLT HEADED DOG
Projekt muzyczny wywodzący się z głębokiej prowincji – wszyscy członkowie pochodzą z tej samej wsi (Niegowonice, k. Zawiercia, woj. śląskie) i znają się właściwie od przedszkola. Ostateczne wykrystalizowanie siedmioosobowego składu kapeli nastąpiło na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku, po pierwszym wspólnym koncercie w rodzimej miejscowości. Prawdziwy przełom miał miejsce wiosną 2011 roku, kiedy to w rybnickim studiu No Fear Records Colt Headed Dog zarejestrował część swojego materiału, nagranej EP-ce nadając tytuł „Niezawiniona rzeź młodzi polskiej i narodu polskiego”. Siła ich muzyki drzemie w różnorodności wynikającej ze ścierających się wewnątrz zespołu inspiracji. Należy w tym miejscu podać takie nazwiska, jak: J. Morrison, J. White, M. Świetlicki, J. Page, B. Marley, M. Maleńczuk czy Tom Waits. Podstawą jest blues, do którego dołączone zostają brudne brzmienia gitarowe, punkowe, dysydenckie i psychodeliczne teksty, przesterowana harmonijka ustna, »reaggująca« trąbka oraz zwarta sekcja rytmiczna. Największym osiągnięciem CHD jest bez wątpienia podwójne zwycięstwo w konkursie wydawnictwa Fa-art pod patronatem Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego na tekst piosenki. Zarówno jury jak i publiczność zdecydowali wtedy o nagrodzeniu tekstu do utworu „12 kastratów”, a kapela zagrała dwa koncerty w  uznanych pubach studenckich w Chorzowie (Stary Port) i Katowicach (Teatr Gugalander). www.myspace.com/coltheadeddog

Tomasz HARŁOZIŃSKI i Andrzej SKUPNIEWICZ
Duet wziął udział w wielu konkursach i przeglądach w kategorii "poezja śpiewana”, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim 2004 (wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim), Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji Śpiewanej POETYCKIE OKRUCHY LATA 2004 w Grudziądzu (wyróżnienie), Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. Bolesława Leśmiana 2008 w Iłży (I miejsce), 25 Maratonie Piosenki Osobistej "Nocne Śpiewanie" 2008 w Świeciu (I miejsce). W 2009 roku muzycy zakończyli pracę nad recitalem piosenki poetyckiej "Wszystko jedno", w którym do własnych kompozycji wykorzystaliśmy teksty Michała Zabłockiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Bolesława Leśmiana, Rainera Marii Rielke, Tadeusza Nowaka, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Johanna Wolfganga von Goethe. Premiera odbyła się 4 grudnia 2009 w Cafe Kultura w Świeciu. www.myspace.com/tomaszharlozinski
 
.
24 SIERPNIA | środa | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
10:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT
13:00 TEATR PLAŻOWY – uczestnicy sekcji teatralnej | PK

Oflag
16:00 POKÓJ Z TOBĄ | Wojna o pokój – grupa Kuratorki & Co. | PK

MDK, sala widowiskowa
18:00 Teatr KTO – spektakl ŚWIĘCI TEGO TYGODNIA | WN
19:30 Teatr Glósoli – spektakl ZABAWY OSIEDLOWE | PK

Jazz Club Centrala
19:00 PAWEŁ CHARA – spotkanie z fotografem | PT
20:30 MICHAŁ ZABŁOCKI rzucony na pożarcie tubylcom – SPOTKANIE AUTORSKIE Michała Zabłockiego z udziałem poetów klubu literackiego Na Wyspie | PT

Promenada, przy smażalni Gryf
19:00 Bboying Show – Sinior Non Skillz | PK

Muszla Koncertowa

20:30 ZAKRęT, Clock Machine – KONCERT | PK

Jazz Club SCENA | Centrala
23:00 FRUMENT PROJECT – koncert | SP

INFORMACJE O WYDARZENIACH

Teatr KTO – spektakl ŚWIĘCI TEGO TYGODNIA
Teatr istnieje od roku 1977, w roku 2005 uzyskał status Teatru Miejskiego. Na drodze doświadczeń scenicznych i eksperymentów z teatrem ulicznym, teatr wykształcił specyficzny język przekazu, którego tworzywem są ciało aktora, ruch, głos, muzyka. Teatr prezentował swoje przedstawienia na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kostaryce, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Tunezji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Funkcję dyrektora instytucji pełni Jerzy Zoń.

„Święci tego tygodnia” – Historia człowieka, który „zatrzasnął” się w swoim życiu i usilnie próbuje znaleźć na tę przypadłość receptę. To humorystyczna próba opowiedzenia życia. Jeżeli jest jeszcze ktoś, kto po obejrzeniu „Atramentu dla leworęcznych” ma wątpliwości, jak naprawdę wygląda świat w którym żyje, to najwyższy czas to zmienić. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki, muzyka: Jerzy Zając, występują: Jacek Buczyński, Paweł Rybak, Maciej Słota, Błażej Wójcik/ Krzysztof Niedźwiedzki . Premiera: maj 2010.

ZAKRęT
Młodzi samoucy, których umysł i serce łączą dźwięki z okolic funky, jazzu, bluesa i rocka. Na początku 2008 roku ukazała się debiutancka płyta "Lubię", wydana własnym sumptem, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy. Następnie w połowie tego samego roku zespół rejestruje singiel "Wszystkie Złe Słowa", który po 6 tygodniach notowań trafia na 4 miejsce Listy Przebojów poznańskiego Radia Merkury, gości również na antenie radiowej Trójki i hula po najróżniejszych radiach internetowych w całej Polsce. W styczniu 2010 zespół wydaje również własnym sumptem drugą płytę zatytułowaną "Na granicy fałszu". Zakręt to finalista Festiwalu Młodych Talentów Gramy 2009 i finalista konkursu „Przebojem na antenę” Radia Merkury. www.myspace.com/zakrt

CLOCK MACHINE
Zespół został założony w 2009 roku. Obecnie Clock Machine kończy pracę nad materiałem na pierwszą płytę, której premiera przewidziana jest na jesień 2011. Muzyka jaką wykonuje Clock Machine to Energy Rock, czyli wysmakowana mieszanka wielu stylów porywającej muzyki, od funky po progresywnego rock’a, osadzona na bujającej sekcji, doprawiona potężnym brzmieniem gitary i niespotykanym głosem Igora Walaszka. Clock Machine to pięciu facetów oddanych w 100% muzyce, którą tworzą. Bez grama ściemy. Twórczość zespołu została doceniona na wielu festiwalach m.in. na przeglądzie kapel rockowych w Wadowicach 2011, gdzie zespół wygrał główną nagrodę. Zespół brał również udział w konkursie Rock Rebel. Genialnym przyjęciem cieszyły się koncerty w CK Rotunada oraz klubie Żaczek. www.myspace.com/clockmachine

FRUMENT PROJECT

Zespół powstał w 2008 roku. Skład tworzą studenci Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w  Katowicach oraz absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Zaczynał jako zespół występujący głównie na ulicach, w kraju i zagranicą. Teraz koncertuje, zarówno w rodzinnym mieście jak i poza nim. W 2009 roku zespół nagrał swój materiał na płycie demo ze standardami muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz swoimi kompozycjami, które to były odtwarzane na antenie Radia Opole. Obecnie Frument Project zainspirowany polską muzyką folkową pracuje nad nowym materiałem i planuje nagrać płytę. www.myspace.com/frumentproject
 
.
23 SIERPNIA | wtorek | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
10:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT

17:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT

Plener, przeprawa promowa - ul. Armii Krajowej
13:00 POKÓJ Z TOBĄ | Przybywamy w pokojowych zamiarach – grupa Kuratorki & Co. | PK

Oflag
14:00-16:00 Happening FAMA DLA FAMY – Teatr Studencki GRACIARNIA | PK

MDK, sala widowiskowa
16:30 Grupa ‘90 – spektakl POKAŻ MI | PK
17:30 Paulina Mankiewicz – monodram PSYCHOSIS 4:48 | PK
18:30 Grupa, której nazwy się nie wymawia tylko się ją klaszcze – spektakl ZOSTAŃCIE PAŃSTWO Z NAMI! | PK

Promenada, przy smażalni Gryf
19:00 Bboying Show – TRIBUTE TO... | PK

Muszla Koncertowa
20:00 | Good Revision, Blueberry Band, Frument Project – KONCERT | PK

Jazz Club SCENA | Centrala
24:00 CLOCK MACHINE – koncert | SP

INFORMACJE O WYDARZENIACH

POKÓJ Z TOBĄ – grupa Kuratorki & Co.
Grupa kuratorek/artystek, które "kuratorują" same siebie. Są "2 w 1", jak szampon z odżywką, czasami jak balsam, a czasem jak krem do twarzy, który usuwa tylko wybrane zmarszczki. Zajmują się: organizowaniem (sobie) wystaw, robieniem happeningów, zdjęć inscenizowanych, environement art, wspólnych obrazów, gier i zabaw aktywizujących publiczność. Stawiają na interakcje z widzem, pod zabawną i lekką formą starają się przekazać istotne treści. Pomysł na założenie grupy wziął się z zabawy lingwistycznej ze słowem kura, jest też reakcją na sytuacje dziejące się w światku kuratorów wystaw. www.kuratorki.blogspot.com

Projekt POKÓJ Z TOBĄ będzie się składał z szeregu zdarzeń artystycznych inspirowanych słowem POKÓJ. Autorki wykorzystają potencjał znaczeniowy drzemiący w tym słowie. Obecność wielu związków frazeologicznych, zakorzenienie w kulturze, związki z liturgią, pomogą nam w zrealizowaniu projektu przewrotnego i zabawnego który jednak mieć będzie więcej niż jedno, z pozoru proste znaczenie. Podstawowym założeniem będzie łączenie realnego, materialnego pokoju – pomieszczenia z ideą duchowego pokoju.

Grupa ‘90 – spektakl POKAŻ MI
Cztery animatorki kultury z wrocławskiego Państwowego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Zespół oraz jego struktura w sposób spontaniczny powstał na potrzeby zrealizowania egzaminu. Żadna z autorek nie przypuszczała, że wspólna praca zaowocuje tak świetnym kontaktem, zarówno na płaszczyźnie prywatnej jak i szkolnej.

„Pokaz mi” - Spektakl został zrealizowanym w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, jako zaliczenie z przedmiotu 'reżyseria w teatrze amatorskim' pod opieką dr. Moniki Braun. Inspiracją dla powstania spektaklu były przemyślenia dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. Odbiorca sam decyduje o tym co widzi, choć dla twórców przekaz jest jednoznaczny. Tytuł został zaczerpnięty ze zdania, które pojawiło się w spektaklu Teatru Chorea z Łodzi "Grotowski - próba odwrotu" w reż. Tomasza Rodowicza. Brzmi mniej więcej tak: „Można powiedzieć, że jestem niewierzący, ale pokaż mi swojego człowieka, a będzie on moim bogiem.”

Paulina Mankiewicz – monodram PSYCHOSIS 4:48
Absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Przez dwa lata w tej szkole udoskonalała swój warsztat aktorki, efekty jej pracy prezentowane były w wielu spektaklach. Od października będzie studentką dziennikarstwa muzycznego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

„Psychosis 4:48” - Monodram, tzw. ostatnia spowiedź życia kobiety cierpiącej na psychozę maniakalno-depresyjną. Opowiada ona o swoim dotychczasowym życiu, dotykając po kolei różnych sfer swojego istnienia: bólu, miłości, zdrady, tęsknoty, odrzucenia, żalu, powoli dochodząc do tematu śmierci i samobójstwa. Młoda dwudziestokilkuletnia kobieta, która pragnie zasnąć na zawsze. Podczas swojej półgodzinnej mowy przechodzi różne stany. Od śmiechu do płaczu. Jest rozdarta wewnętrznie i cierpi patrząc na świat, który ją otacza. Ziemię, po której już nie chce chodzić. Wspomina o osobach, które kochała, a które zniszczyły jej życie. Zwraca się do rodziców, lekarzy, ludzi zajmujących się nią w tym ciężkim stanie, w końcu do mężczyzny jej życia. Porzucona zostaje sama ze sobą. Jedynym według niej wyjściem i zbawieniem jest samobójstwo. 'Psychosis' jest pewną formą jej pożegnania ze światem.

Grupa, której nazwy się nie wymawia tylko się ją klaszcze – spektakl ZOSTAŃCIE PAŃSTWO Z NAMI!
Laureaci I miejsca przeglądu STUK w Krakowie (2011), III miejsca, Nagrody Publiczności, II nagrody za scenariusz i nagrody aktorskie podczas XXI Festiwalu Teatralnego w Chorzowie (2010), III miejsca, Nagrody Publiczności, III nagrody za scenariusz oraz nagroda za aktorstwo drugoplanowe podczas XXII Festiwalu Teatralnego w Chorzowie (2011).

Spektakl „Zostańcie państwo z nami!” opowiada historię niezwykle popularnego prezentera telewizyjnego – Tadeusza Poloneza. Jego nadzwyczaj charyzmatyczna postać co tydzień przyciąga przed ekrany miliony telewidzów. Sceniczna osobowość to jednak tylko maska – w rzeczywistości jest on nieprzyjemnym i zadufanym gwiazdorem rozstawiającym po kątach swoich podwładnych. Pewnego wieczora sytuacja diametralnie się odwraca stawiając Poloneza w trudnym położeniu: pod pretekstem walki o przetrwanie, showman wystawiany będzie na wiele ciężkich prób. Przedstawienie po raz pierwszy zostało zagrane w marcu 2010 roku, podczas XXI Festiwalu Teatralnego w Chorzowie. Ważna, aktualna tematyka, lekka forma i próba obnażenia prawdy o polskiej mentalności i kompleksach to charakterystyczne cechy spektaklu.

GOOD REVISION
Zespół w obecnym składzie istnieje od 2008roku. Tworzą go muzycy dotąd udzielający się w innych formacjach (Stage of Unity, Pan Profeska, Raggamoova), z dużym doświadczeniem scenicznym. Na przełomie 2008 i 2009r. w studiu AS One nagrali maxi-singiel pt. "Bez granic". Zawiera on 6 pogodnych utworów w klimacie reggae. Wciąż grają, wymyślają, poprawiają i koncertują.

BLUEBERRY BAND
Zespół istnieje od ponad roku, a od pół roku gra w obecnym składzie. Tworzą go doświadczeni muzycy, których największa życiowa pasją jest tworzenie i wykonywanie muzyki. Zespół dopiero zaczyna swoja przygodę z podbijaniem rynku muzycznego i żywi ogromną nadzieję, że mu się to uda! www.myspace.com/bbbandpl

FRUMENT PROJECT
Zespół powstał w 2008 roku. Skład tworzą studenci Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w  Katowicach oraz absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Zaczynał jako zespół występujący głównie na ulicach, w kraju i zagranicą. Teraz koncertuje, zarówno w rodzinnym mieście jak i poza nim. W 2009 roku zespół nagrał swój materiał na płycie demo ze standardami muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz swoimi kompozycjami, które to były odtwarzane na antenie Radia Opole. Obecnie Frument Project zainspirowany polską muzyką folkową pracuje nad nowym materiałem i planuje nagrać płytę. www.myspace.com/frumentproject

CLOCK MACHINE
Zespół został założony w 2009 roku. Obecnie Clock Machine kończy pracę nad materiałem na pierwszą płytę, której premiera przewidziana jest na jesień 2011. Muzyka jaką wykonuje Clock Machine to Energy Rock, czyli wysmakowana mieszanka wielu stylów porywającej muzyki, od funky po progresywnego rock’a, osadzona na bujającej sekcji, doprawiona potężnym brzmieniem gitary i niespotykanym głosem Igora Walaszka. Clock Machine to pięciu facetów oddanych w 100% muzyce, którą tworzą. Bez grama ściemy. Twórczość zespołu została doceniona na wielu festiwalach m.in. na przeglądzie kapel rockowych w Wadowicach 2011, gdzie zespół wygrał główną nagrodę. Zespół brał również udział w konkursie Rock Rebel. Genialnym przyjęciem cieszyły się koncerty w CK Rotunada oraz klubie Żaczek. www.myspace.com/clockmachine
 
.
22 SIERPNIA | poniedziałek | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
10:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT

Muszla Koncertowa
15:00 FAMA DZIECIOM | zespół RYTM – musical Wakacyjna podróż z piosenką | PT

Polo Market, pl. Kościelny 4
16:00 FAMA UDOMOWIONA | Supermarket poezji – grupa Patefon | PK

Muszla Koncertowa
17:30 Uczestnicy SEKCJI WOKALNEJ – koncert | PK

Promenada, przy smażalni Gryf
19:00 Bboying Show – NO MORE TROUBLE | PK

MDK, sala widowiskowa
20:00 Teatr KTO – spektakl ATRAMENT DLA LEWORĘCZNYCH | WN

Jazz Club SCENA | Centrala
22:00 LANS MAKABR – koncert | PK

Konstelacja, ul. Jachtowa 4
00:00 Wieczór klubowy | SP

INFORMACJE O WYDARZENIACH

Teatr KTO – spektakl ATRAMENT DLA LEWORĘCZNYCH
Teatr istnieje od roku 1977, w roku 2005 uzyskał status Teatru Miejskiego. Na drodze doświadczeń scenicznych i eksperymentów z teatrem ulicznym, teatr wykształcił specyficzny język przekazu, którego tworzywem są ciało aktora, ruch, głos, muzyka. Teatr prezentował swoje przedstawienia na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kostaryce, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Tunezji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Funkcję dyrektora instytucji pełni Jerzy Zoń.

„Atrament dla leworęcznych” – Współczesna komedia, składająca się z kilku przenikających się, obyczajowych scen, pełnych absurdalnego humoru. Ideą spektaklu jest jednak odejście od dosłowności – bohaterów nie da się umieścić w żadnym miejscu i czasie. Nie mają imion, nazwisk, nie wiadomo gdzie mieszkają i czym się zajmują. Pojawiają się na scenie i generują kolejne zdarzenia, wcielając się w wymyślone przez siebie postaci. Spektakl jest rodzajem zabawy, w której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni potrafi z prozaicznych codziennych czynności wydobyć dowolne ilości słownego i sytuacyjnego komizmu. Spektakl zdobył Grand Prix Off na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA (Tarnów 2008). Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki, muzyka: Jerzy Zając, występują: Jacek Buczyński, Krzysztof Niedźwiedzki, Paweł Rybak, Maciej Słota. Premiera: maj 2008.

LANS MAKABR
Zespół został stworzony przez absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – dwie skrzypaczki, altowiolistkę i wiolonczelistkę, czyli kwartet smyczkowy oraz DJ-a/kompozytora. Główną ideą było połączenie muzyki elektronicznej z klasycznym brzmieniem kwartetu. Powstał w ten sposób unikalny i specyficzny rodzaj muzyki. Wybiega on poza granice standardowych gatunków, dlatego zespół nadał mu własną nazwę - cosmo disco. W skrócie o nucie, trucie w bucie, na drucie w hucie chucie, generalnie podkucie to kompilacja tradycji i nowoczesności. Utwory łączą w sobie różne gatunki oraz style, z humorem i dystansem traktując zarówno klasykę, jak i muzykę popularną. Uzyskany w ten sposób efekt kiczu jest świadomym zabiegiem artystycznym – próbą dotarcia do słuchaczy wymagających, ale otwartych na nowe nurty muzyczne. Skład: Helena Matuszewska – skrzypce, Ewa Wałecka – skrzypce, Agnieszka Dobrzyńska – altówka, Ula Kopijkowska – wiolonczela, Włodzimierz Antoniw – elektronika, Michał Szota – wizualizacje. http://lansmakabr.blogspot.com/
 
.
21 SIERPNIA | niedziela | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
12:00 TEATR PLAŻOWY – uczestnicy sekcji teatralnej | PK

Muzeum Rybołówstwa Morskiego | start
14:00 FAMA UDOMOWIONA | Świn Possible | gra miejska – grupa Patefon | PK

Jazz Club Centrala, ogródek
15:30 FAMA UDOMOWIONA | Poezja do kotleta – grupa Patefon, grupa Tektura | PK

Muszla Koncertowa
17:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – karaoke | PT

Plaża, przy stacji WOPR
17:00 W TYCH PIĘKNYCH OKOLICZNOŚCIACH PRZYRODY – plażowa wystawa malarstwa | grupa KUKU KUKU – Agata Kus, Katarzyna Kukuła, kurator: Magda Ujma | PK

Hala w Basenie Północnym
18:30 SIOSTRO BASEN - wernisaż – uczestnicy sekcji plastycznej | PK
19:30 KINO – prezentacja uczestników sekcji filmowej | PK

Jazz Club SCENA | Centrala
21:30 Teatr FROM POLAND – spektakl STENDapKOMEDY | WN
23:00 AIODINE – koncert | SP
00:30 Wieczór klubowy – DJ Chilli Zwierz, jam session | SP

INFORMACJE O WYDARZENIACH

W TYCH PIĘKNYCH OKOLICZNOŚCIACH PRZYRODY – plażowa wystawa malarstwa | grupa KUKU KUKU – Agata Kus, Katarzyna Kukuła, kurator: Magda Ujma
Grupa założona przez dwie malarki z krakowskiej ASP – Katarzynę Kukułę i Agatę Kus. Działa nieoficjalnie od 2008 roku. Agata Kus, studentka V roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie, to niezwykle interesująca i obiecująca artystka młodego pokolenia. W swojej twórczości łączy problematykę dzieciństwa ze strachem przed dorastaniem i wtłoczeniem w twarde reguły współczesnego społeczeństwa. Jej inspiracji malarskich należy poszukiwać problematyce baśniowości, jak i dyskursie psychoanalizy. Katarzyna Kukuła, również studentka V roku malarstwa , to młoda i bezkompromisowa w swojej postawie twórczej artystka. W swoich działaniach artystycznych porusza się z niezwykłą lekkością w dziedzinach malarstwa, filmu animowanego, rysunku czy tkaniny artystycznej. Artystyczne uniwersum Katarzyny Kukuły to niezwykle fascynujący i tryskający feerią barw świat skumulowanych postaci ludzkich czy wyciągniętych z marzeń sennych scen. Na tej płaszczyźnie powstają groteskowe historię, opowiadające z lekkim przymrużeniem  oka o ludzkiej płciowości. W pracach artystki znakomicie wyczuwalna jest spora dawka autoironii, dystansu do współczesnej kultury i urzekającego humoru, jakiego trudno szukać wśród innych młodych artystów. www.grupakukukuku.blogspot.com

SIOSTRO BASEN – wernisaż – uczestnicy sekcji plastycznej: Ewelina Borowiecka, Agata Braniecka, Szymon Piasta, Iwona Rozbiewska, Magdalena Sawicka, grupa KUKU KUKU – Katarzyna Kukuła i Agata Kus, Artur Wąsowicz

KINO – prezentacja uczestników sekcji filmowej: Małgorzata Goliszewska, Joanna Bąk, Agnieszka Kałwińska, Maciej Kamieński, Cezary Klaiber, Wojciech Kucharczyk, Michał Wójcicki, Stanisław Zarychta.

Teatr FROM POLAND – spektakl STENDapKOMEDY
Zespół powstał na gruzach kultowego w latach 90. teatru WIFIFI. W repertuarze ma spektakle uliczne sceniczne, prowadzi również warsztaty teatralne, realizuje akcje i happeningi. W Częstochowie prowadzi autorską scenę muzyczno-teatralną. Teatr wielokrotnie gościł na festiwalach, m.in. na warszawskiej Sztuce Ulicy, poznańskiej Malcie, Tyskich Spotkaniach Teatralnych, gdańskim Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Młodej Sztuki w w Petersburgu, grał także na Słowacji czy w Londynie.

„STENDapKOMEDY” – Spektakl nawiązuje do znanej amerykańskiej formy kabaretowej zwanej „stand up comedy” – komediowego monologu scenicznego nastawionego na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z publicznością. Jednak twórcy spektaklu podchodzą do tej formy z przekorą – wykorzystują kabaretowy charakter, żeby zaskoczyć widza momentami zawstydzającej prawdy bohatera. Na scenie Wojciech Kowalski, który zdaje sie grać samego siebie. Opowiada świat z perspektywy prawie czterdziestoletniego faceta, który nie do końca ze wszystkim się pogodził, nie do końca zrealizował wszystko, co chciał, nie do końca. Tyle, że to jeszcze nie koniec, o czym artysta chce widzów i siebie – z wielkim zaangażowaniem i niepowtarzalną energią – przekonać. Jeden człowiek na scenie i ma godzinę, by opowiedzieć o sobie i o wielu takich jak on. Będzie szokująco, śpiewająco i nielogicznie. Bo taki właśnie człowiek jest, człowieku. Bohater monodramu to gościu ogarnięty libido tantrycznym o odcieniu prometejskim – pochodzenia bajronicznego, oczywiście. Nasz bohater doświadcza traumy cierpienia i śmierci. Czuje, że mógłby wykatapultować z orbity egzystencji do samozbawienia poprzez unieruchomienie grobu i reifikowanie trupa. Prześladuje go pobłysk dziecięcej frenezji, chociaż dzieckiem już nie jest. Kogo zaintrygowała ta zapowiedź, tego zapraszamy okrutnie na interaktywne „STENDapKOMEDY”. Zapraszamy jednak nie wszystkich, tylko wyjątkowych gości: tych, którzy kojarzą takie nazwiska, jak np. Tadeusz Kantor, rozszyfrują z łatwością symbol płonącego kieliszka, akceptują ideę bondage, w wolnym czasie w pracy wsłuchują się w muzykę konkretną oraz wierzą w absurd i ironię. Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski, występuje: Wojciech Kowalski, muzyka: Marek Makles | Habakuk, scenografia: Joanna Tatarek.

AIODINE
Ich muzyka to mieszanka elektronicznych brzmień z duchem rocka. Brzmienie Aiodine oscyluje pomiędzy onirycznymi dźwiękami przywodzącymi na myśl skandynawską scenę alternatywną, ambientowym pulsem i mocno zaakcentowaną, nadającą głębi i dynamiki linią basu. Live act to fuzja inteligentnie połamanych beatów, wokalu Kacpra Graczyka i miękkiego, choć zdecydowanego, uderzenia basu Julka Kapki. www.myspace.com/aiodine
 
.
20 SIERPNIA | sobota | PROGRAM

Przestrzeń całego miasta
06:00 LINIA – działanie – grupa TEKTURA | PK

MDK, sala widowiskowa
17:00 Teatr Improwizowany KLANCYK | PK
18:00 Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki – spektakle: POSZUKIWANIE SPOKOJU, SMOLAREK | PK

Muszla Koncertowa
20:00 Omnivore, Time To Express, Camero Cat – KONCERT | PK

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
23:00 EKOART PROJEKT | Wszystkiego najlepszego! - grupa reFresz | PK

Jazz Club SCENA | Centrala
24:00 TIME TO EXPRESS – koncert | SP


INFORMACJE O WYDARZENIACH

Teatr Improwizowany KLANCYK
Klancyk wykiełkował z koła naukowego studentów wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Pod różnymi nazwami zajmujemy się impro od 2004 roku jako jedna z pionierskich grup w Polsce. Do tej pory przygotowaliśmy siedem improwizowanych spektakli, wykorzystujących różne struktury i narzędzia improwizacji teatralnej. W trzech spektaklach opieramy się na seriach krótkich scen improwizowanych („Krasz Test Impro”, „Kto widział małpę trzymającą scenariusz”, „Komora maszyny losującej jest pusta”). W 2009 roku powstało przedstawienie „Zagrożone Gatunki”, oparte na stworzonym przez grupę formacie długich form improwizowanych, w którym improwizatorzy tworzą sceny w oparciu o wybrany przez widzów gatunek. Spektakl „Zaburzone osobowości”, którego premiera miała miejsce w 2010 roku, eksploruje możliwości improwizacji na bazie przygotowanych bohaterów.  Oba spektakle były dofinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawa w ramach projektów Stowarzyszenia „Windą w bok”. W 2010 roku Klancyk, w ramach festiwalu Niewinni Czarodzieje, przygotował spektakl „Butem! Knutem!” inspirowany twórczością Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego – traktujący Kabaret Starszych Panów jako inspirację do stworzenia własnej autorskiej wypowiedzi, grającej z wrażliwością Wasowskiego i Przybory. Spektakle Klancyka prezentowane są regularnie w Warszawskich klubach (Powiększenie, Chłodna 25 i inne) oraz przy okazji przeglądów i festiwali. Oprócz działań scenicznych, Klancyk co dwa tygodnie realizuje audycję radiową z udziałem słuchaczy w radiu Wnet, a w miesięczniku „Bluszcz” od lutego 2011 r. publikowana jest strona z tekstami i rysunkami Teatru Improwizowanego Klancyk. www.klancyk.art.pl

Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki – spektakle: POSZUKIWANIE SPOKOJU, SMOLAREK
Grupa powstała w lutym 2006 roku, poprzez regularne uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez Teatr Brama, artyści trafili na własny oryginalny styl, nad którym ciągle pracują i udoskonalają. Z czasem postanowili zacząć działać na większą skalę niż Goleniów. Mają już trochę doświadczenia. Pomagali organizować kilka festiwali, takich jak Festiwal Teatralny Bramat, Festiwal Kabaretowy Chichot, Przegląd Młodych Teatrów Łaknienia, Wiejski Festiwal Sztuki w Strzelewie, Biesiada Teatralna Wejrzenia, 730-lecie Miasta Maszewo, Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru Okna. W większości tych imprez - o ile nie we wszystkich - występowali. Grali także w Szczecinie na Festiwalu FAMA, w Goleniowie na festiwalu "Teatralna Jesień 2008" oraz Krzykowisku 2009, co bardzo miło wspominają. Wspierają Teatr Brama, Teatr Krzyk i Teatr Kana. Działają także na ulicy i w plenerze, organizując pokazy fireshow i happeningi. Grupa założona została z inicjatywy Karola Barckiego, Marka Kościółka i Daniela Jacewicza. Łączą ich silne więzi przyjaźni, i to jest przede wszystkim ich siłą. Mają dużą zdolność do komunikacji z ludźmi oraz do improwizacji, co uwielbiają wykorzystywać. www.pomarancze.wsdn.pl

"Poszukiwanie Spokoju" – Jaki jest nasz kraj? Dokąd zmierza? Jak postrzegają go młodzi ludzie? Czy Polska jest tylko pustą nazwą, a symbole narodowe - kiczem atakującym nas na co dzień? Spektakl "Poszukiwanie spokoju" stara się odpowiadać na te pytania. Jest on efektem wspólnej pracy młodych twórców, i pokazuje czym dla nich jest polskość, pokazuje jak młode pokolenie odnajduję się we współczesnej rzeczywistości. Jest on tez pytaniem o naszą przyszłość, o perspektywy życia w kraju "ptaka i dwóch kolorów". Spektakl inspirowany jest twórczością Rafała Wojaczka.

"Smolarek" – Co by było gdyby po raz drugi tworzono człowieka na nowo? Jakby wyglądało odrodzenie człowieka po wojne nuklearnej, w świecie zupełnie zniszczonym, pełnym ruin i resztek dawnej cywilizacji. Jak wyglądałby przyszły świat, gdyby pierwszym stworzonym od nowa człowiekiem był Polak. Czy Polska po wojnie nuklearnej różniłaby się od Polski obecnej? Przecież po wojnie atomowej też nie będzie autostrad, tak jak i teraz ich nie ma. I przede wszystkim, czy to Bóg, czy ktoś inny byłby takim szaleńcem by dać człowiekowi drugą szansę, mimo że on sam doprowadził do swojej zagłady. Ale najważniejszym pytaniem jakie warto postawić sobie to czy wojna nuklearna i zupełne wyniszczenie rasy ludzkiej potrafią zabić w nas tradycję organizowania kolejnych Mistrzostw Piłkarskich "Euro" w Europie? Ten performance powstał właśnie po to by przeanalizować wszystkie te kwestie i dać, czasem niejasne i niepewne, odpowiedzi. www.pomarancze.wsdn.pl

OMNIVORE
Zespół Omnivore został laureatem ogólnopolskiego przeglądu muzyki jazzowo-funkowej w Żyrardowie, odbywającego się w ramach Europejskich Integracji Muzycznych. Skład: Rafał Dubicki – trąbka, Adam Lemańczyk – instrumenty klawiszowe, Jarosław Świder – perkusja, Marek Sobociński – bas.

CAMERO CAT
Nowy i nietypowy, projekt muzyczny z pogranicza rocka, teatru i kabaretu, grający muzykę, którą można zaliczyć do nurtu alternatywny pop. Zespół od początku tworzą Xawery Renczyński, Jakub „Jim” Dobrowolski i Julia Renczyńska. Do tria, które dołączyły w ostatnim czasie kolejne trzy osoby, uzupełniając instrumentarium złożone z gitar akustycznych i basowej o wiolonczelę - Mateusz Kolankowski, instrumenty klawiszowe - Alicja Margolin i perkusję - Marcin „prof. Niebieski” Knapik. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoją indywidualność i koloryt, tworząc grupę muzyczną przypominającą, dawnymi czasy istniejące trupy cyrkowe i teatralne, jeżdżące od miasta do miasta i wystawiające swoje przedstawienia. Muzyczny Teatr Camero. 23.05.2011 roku wytwórnia Mystic Productions wyda nową płytę Camero “Mad Tea Party - Alternative Pop Opera”. Skład: Jakub Dobrowolski – wokal, gitara, Ksawery Renczyński – wokal, gitara, Julia Renczyńska – bas, Mateusz Kolankowski – wiolonczela, Alicja Margolin – instrumenty klawiszowe, Marcin Knapik – perkusja. www.myspace.com/camerocat

„Podobnie jak debiut (….), 'Mad Tea Party' jest spójną opowieścią, mocno rażącą absurdem i abstrakcją znaną chociażby z filmów Tima Burtona. Z drugiej strony, choć w nawiązaniu, przez cały czas słuchając tej płyty przed oczami miałem postać zagubionej w onirycznym świecie Alicji, która ucieka przed Kapelusznikami. Taki z grubsza świat usłyszycie na krążku zespołu, który swoją historię opowiada w sposób niezależny i całkowicie autorski. (…). Całość przyjmuje, jak wspomniałem, jednolity kształt – piosenki, zazwyczaj akustyczne utwory, z niesamowicie chwytliwymi melodiami, przedzielane są parateatralnymi wstawkami, dopełniającymi całości historii. (….) wreszcie mamy w Polsce zespół, który stworzył wokół siebie własną historię, własny świat z którego czerpie inspiracje do kolejnych opowieści. Camero Cat jest Krakowski, na szczęście czerpie z tego miasta nie przyprószoną kurzem zapyziałość przyszłych intelektualistów w szalikach, a drzemiącą w starych murach tajemniczość i niepokój. Ta muzyka jest przesiąknięta papierosowym dymem, zapachem kawy roznoszącym się po przyciemnionych kawiarniach, spowita gęstą mgłą przez, którą przebija się ledwo widoczny księżyc. A gdzieś w niej, wąskimi uliczkami, pomiędzy starymi kamienicami przemyka kot, Kot Camero.” Michał Madura

TIME TO EXPRESS
Time To Express to rockowa grupa pochodząca z nadmorskiego Kołobrzegu, jednakże zespół zawiązał się w Gryficach, a za początek przyjmuje się jesień 2005 roku. Od momentu zaistnienia - już po kilku miesiącach intensywnych prób TIME TO EXPRESS został okrzyknięty Indywidualnością Muzyczną Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Szczecinie i w ramach nagrody zarejestrował swoje pierwsze demo zatytułowane: Time To Express E.P., które bardzo szybko spotkało się z dobrymi recenzjami i było prezentowane w Polskim Radiu Bis, Polskim Radiu Szczecin i Polskim Radiu Koszalin. Po serii udanych koncertów Time To Express zarejestrował swoje drugie demo, które otworzyło zespołowi drogę do finału festiwalu Union Of Rock 2007 w Węgorzewie, gdzie na jednej scenie zagrał obok czołówki polskiego rocka i słynnych zagranicznych gwiazd (m.in. Dog Eat Dog i Anathema). W tym samym roku zespół został laureatem festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku, jednakże kluczowym momentem w krótkiej, lecz bogatej historii zespołu było zwrócenie uwagi przez Piotra Kaczkowskiego z radiowej Trójki, który zamieścił utwór Tysiąc Nowych Dni na swojej składance Artyści Minimaxu, oraz Minimax Jarocin 2007- składanka z finalistami festiwalu Jarocin 2007. W czerwcu 2007 zespół zagrał w finale festiwalu Gramy 2007 w Szczecinie, zbierając bardzo dobre recenzje, co zaowocowało wydaniem utworu na festiwalowej płycie oraz sesją nagraniową w Polskim Radiu Szczecin. W kwietniu 2008 została zrealizowana sesja nagraniowa w Radiu Szczecin, po czym zespół podpisał kontrakt z wytwórnią BIG BLUE RECORDS z Warszawy. We wrześniu 2008 utwór "Robot" ukazał sie na popularnej sieciowej składance „Don`t Panic We Are From Poland!!!”, wygrywając plebiscyt na najpopularniejszy utwór składanki. 20 maja 2009 ukazał się debiutancki album pt. "TRAFFIC LIFE". W lipcu 2009 zespół zgarnął dwie nagrody na finałowym koncercie festiwalu Eko Union Of Rock 2009 w Węgorzewie (nagroda dziennikarzy, nagroda dla najlepszego wokalisty). Miesiąc później zostaje zarejestrowany najnowszy singiel Time To Express, który ukazał się w listopadzie 2009, zawierający utwory "One Day", radiową wersję "Ucieczki" oraz akustyczny kawałek "Promise". Skład: Tomek Skierczyński – wokal, gitara, Bartek Kulesza – gitara, Mariusz Skorupa – bas, Mateusz Wyziński – perkusja. www.myspace.com/timetoexpress
 
.
19 SIERPNIA | piątek | PROGRAM

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
10:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT

Plener, ul. Armii Krajowej
12:00 FAMA UDOMOWIONA | Ulica Famy – grupa Patefon | PK

Plaża, wejście przy smażalni Gryf
14:00 TEATR PLAŻOWY – uczestnicy sekcji teatralnej | PK
17:00 FAMA DZIECIOM | Politechnika Radomska – zabawy dla dzieci | PT

Plener, ul. S. Staszica - ul. Batalionów Chłopskich
17:00 EKOART PROJEKT | Kolorowanki cacanki – grupa reFresz | PK

Muszla Koncertowa
18:00 Mantra Park, Funky Carnivale, Mitra, Aiodine – KONCERT | PK

Promenada, przy Muszli Koncertowej
18:30 NARRATOR – wystąpienie publiczne | Karol Grabiec | PK

Jazz Club SCENA | Centrala
23:00 SzaZaZe – Szamburski | Zakrocki | Zemler – koncert | WN


INFORMACJE O WYDARZENIACH

Mantra Park
Świnoujski zespół Mantra Park gra razem od kilku miesięcy. Tworzy muzykę zarówno do bujania, jak i do tańca, jednak – jak sami muzycy twierdzą – trudno jest jednoznacznie określić jej gatunek. Świnoujska publika już od pierwszych koncertów przyjęła Mantra Park bardzo entuzjastycznie. Skład: Krystian Ulaczyk – perkusja, Radek Dobke – gitara, Jakub Karof – bas, Weronika Ziółkowska – wokal

Funky Carnivale
Zespół złożony z młodych wrocławskich muzyków. Styl grupy oprócz hip-hopu silnie związany jest z muzyką jazzową i funky. Ich atuty to profesjonalizm, wyjątkowe umiejętności a także nieskończone pokłady energii, co w połączeniu ze zdobytym doświadczeniem sprawia, że każdy koncert z ich udziałem staje się niezapomnianym przeżyciem. Tworząc muzykę starają się nie ograniczać się do jednego nurtu. Bywa to jednak kłopotliwe. Nierzadko po zagraniu w salonie na piętrze solówki Johna Coltrane'a, muszą znosić instrumenty do piwnicy, żeby poćwiczyć bity z drugiej płyty Tribe C.Q. Pociągają ich groovy funkowych klasyków, ale czym byłyby one bez szczypty nowojorskiego klimatu lat 90.? Zespół oprócz sporych zasobów coverów i pomysłów ich interpretacji, prezentuje własną twórczość. Skład: Krzysztof Błach – instrumenty klawiszowe, Adam Kulikowski – wokal, Paweł Musiałkowski – gitara, Piotr Tokarczyk – bas, Dawid Pawlukanis – perkusja. myspace.com/funkycarnivale

Mitra
Zespół Mitra to rock ze wschodnią duszą. To utwory wykonywane przede wszystkim w językach ukraińskim, rosyjskim i polskim. Mitra to muzyka rockowa łącząca w sobie elementy kultury wschodniej bez podziałów etnicznych z jednoczesnym udziałem takich instrumentów jak trąbka, flugelhorn i akordeon. Mitra to łączenie kultury i języków wschodnich pod jednym wspólnym mianownikiem muzyki rockowej w ciekawych i niebanalnych aranżacjach. Skład: Robert Baranowski – gitara, Bogdan Wójcik – wokal, Marek Lewandowski – perkusja, Rafał Ringwelski – trąbka, Michał Mantaj – akordeon, Marek Ostrowski – bas. myspace.com/mitratrojmiasto

Aiodine
Ich muzyka to mieszanka elektronicznych brzmień z duchem rocka. Brzmienie Aiodine oscyluje pomiędzy onirycznymi dźwiękami przywodzącymi na myśl skandynawską scenę alternatywną, ambientowym pulsem i mocno zaakcentowaną, nadającą głębi i dynamiki linią basu. Live act to fuzja inteligentnie połamanych beatów, wokalu Kacpra Graczyka i miękkiego, choć zdecydowanego, uderzenia basu Julka Kapki. myspace.com/aiodine

SzaZaZe – Szamburski | Zakrocki | Zemler
Słynny duet muzyczny SzaZa z towarzyszeniem Huberta Zemlera na bębnach. Duet Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki od ponad 10 lat aktywnie działa na scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Ich muzyka jest połączeniem skrajności: hałasu i ciszy, piękna i brzydoty, popu, muzyki elektroakustycznej, improwizowanej i współczesnej kameralistyki. Za pomocą klarnetu, skrzypiec, głosu i zapętleń – muzycy poszukują jedności w tych przeciwieństwach. Ich koncerty balansują między improwizacją muzyczną i sztuką performance. Muzycy działają w wydawnictwie i stowarzyszeniu LadoAbc: środowisku, którego działalność przyczyniła się do dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą. Duet realizował muzykę do projektów CSW,  Zachęty, Filmoteki Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Teatru Starego w Krakowie, Teatru Nowego i wielu innych. szaza.pl

Paweł Szamburski – Klarnecista, improwizator. Jest członkiem grupy badaczy puszczy dźwiękowej – Horny Trees, założycielem i liderem zespołu Meritum, od wielu lat prowadzi autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną „Djazzpora”. Udziela się również w Cukunft (tradycyjna muzyka żydowska) oraz Ircha (muzyka improwizowana). Współpracuje z artystami z całej Europy, m.in.: Frank London, Raphael Rogiński, Candelaria Saenz Valiente, Tomasz Duda, Macio Moretti, Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Noel Akchote, Michał Górczyński, Hubert Zemler, Maciej Trifonidis Bielawski. Tworzy muzykę dla filmu i teatru. Wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) za najlepszą muzykę filmową. myspace.com/szamburski

Patryk Zakrocki – Kompozytor, improwizator, skrzypek, perkusista, artysta dźwiękowy. Uczeń Bugusława Shaeffera. Zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem. Nagrał 11 autorskich płyt. Autor muzyki filmowej, teatralnej oraz słuchowisk i instalacji dźwiękowych. Organizator Galimadjazu, współtwórca „Inwazji dźwięku” w warszawskiej Zachęcie, założyciel Zakładu Produkcji Dźwięku i Gabinetu Masażu Ucha Wewnętrznego. Kurator przy Europejskim Kongresie Kultury 2011. Współpracował z Improvisers Ensemble, Baabą, Mitch & Mitch oraz z takimi muzykami, jak: Tetuzi Akiyama, Raphael Rogiński, Michał Górczyński, Noel Ackchote, Macio Moretti, Hubert Zemler. Muzyka Patryka Zakrockiego była kilkakrotnie nagradzana i wyróżniana (Camerimage, Kontrapunkt, Dwa Teatry, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski w Poznaniu), co sprawiało mu zawsze bezwstydną przyjemność. myspace.com/zakrocki

Hubert Zemler – Współtworzy zespoły Horny Trees i Kapacitron. Jest członkiem ansamblu Natali Przybysz oraz producenta DJ Enveego. Gra również w trio gitarzysty Marcina Olaka, kwartecie Wojciecha Staroniewicza. Wraz z Piotrem Zabrodzkim występuje w zespołach Cinq G, Blast Muzungu oraz specjalnym projekcie z najwybitniejszym polskim tubistą – Zdzisławem Piernikiem (płyta Namanga). Jest również członkiem zespołu perkusyjnego Ritmodelia. Ostatnio nawiązał współpracę z zespołem Loco Star oraz Incarnations, projektu Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka z Kapeli Ze Wsi Warszawa. Jest zdobywcą brązowego medalu na międzynarodowej Delfiadzie (odpowiednik olimpiady, z tym że dla ludzi sztuki, w której uczestniczyło przeszło 1000 uczestników z ponad 50 krajów) na wyspie Jeju w Korei Południowej w kategorii perkusja solo. myspace.com/hubertzemler
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 3