WYDARZENIA NIE-ZWYCZAJNE 

 

KONCERT FINAŁOWY „WARJUTKOWO” - Koncert przygotowany w oparciu o teksty poety Michała Zabłockiego. Koncert premierowy. Wydarzenie zamykające festiwal, zrealizowane przez wokalistów, muzyków, aktorów i kabarety. Scenariusz: Michał Zabłocki – Poeta. Współpracował z Piwnicą pod Baranami, Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką. Czesławem Mozilem. Autor takich przebojów, jak: „Cichosza”, „Bracka”, „Maszyna do świerkania”. Reżyseria: Jerzy Jan Połoński – Reżyser, aktor. Współpracował z teatrami w Krakowie, Wrocławiu, Wałbrzychu. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Związany z Teatrem Konsekwentnym. Kierownik muzyczny: Marcin Partyka – Pianista, kompozytor, aranżer. Współpracuje m.in. z Magdą Kumorek, Magdą Sekułą, Anną Serafińską, Anną Karamon, Joanną Piwowar, Joanną Lewandowską, Rykardą Parasol.

Gość specjalny Koncertu Finałowego – CZARNE KORKI – Zespół powstał z inicjatywy poety i autora tekstów piosenek Michała Zabłockiego. Na warsztat muzyczny trafiło dziesięć nowych utworów. Zadanie było bardzo ambitne: stworzyć nową koncepcję piosenki zaangażowanej. Na debiutanckiej płycie "La la la" Czarne Korki umiejętnie łączą ze sobą różne gatunki muzyczne. W rezultacie otrzymujemy wybuchową mieszankę muzyki improwizowanej, rocka, funku, jazzu i reggae, okraszoną charakterystyczną barwą głosu wokalisty. Interpretowana na różne sposoby nazwa zespołu powstała w trakcie długotrwałych prac studyjnych, jako manifestacja wspólnych zainteresowań jego członków. Skład: Szymon Goldberg – wokal, Artur Malik – perkusja, Małgorzata Tekiel – bas, Piotr Grząślewicz – gitary, Marcin Młynarczyk – instrumenty klawiszowe. www.myspace.com/czarne-korki 

 

TEATR KTO (Kraków) – Teatr istnieje od roku 1977, w roku 2005 uzyskał status Teatru Miejskiego. Na drodze doświadczeń scenicznych i eksperymentów z teatrem ulicznym, teatr wykształcił specyficzny język przekazu, którego tworzywem są ciało aktora, ruch, głos, muzyka. Teatr prezentował swoje przedstawienia na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kostaryce, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Tunezji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Funkcję dyrektora instytucji pełni Jerzy Zoń.

„Atrament dla leworęcznych” – Współczesna komedia, składająca się z kilku przenikających się, obyczajowych scen, pełnych absurdalnego humoru. Ideą spektaklu jest jednak odejście od dosłowności – bohaterów nie da się umieścić w żadnym miejscu i czasie. Nie mają imion, nazwisk, nie wiadomo gdzie mieszkają i czym się zajmują. Pojawiają się na scenie i generują kolejne zdarzenia, wcielając się w wymyślone przez siebie postaci. Spektakl jest rodzajem zabawy, w której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni potrafi z prozaicznych codziennych czynności wydobyć dowolne ilości słownego i sytuacyjnego komizmu. Spektakl zdobył Grand Prix Off na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA (Tarnów 2008). Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki, muzyka: Jerzy Zając, występują: Jacek Buczyński, Krzysztof Niedźwiedzki, Paweł Rybak, Maciej Słota. Premiera: maj 2008.

„Święci tego tygodnia” – Historia człowieka, który „zatrzasnął” się w swoim życiu i usilnie próbuje znaleźć na tę przypadłość receptę. To humorystyczna próba opowiedzenia życia. Jeżeli jest jeszcze ktoś, kto po obejrzeniu „Atramentu dla leworęcznych” ma wątpliwości, jak naprawdę wygląda świat w którym żyje, to najwyższy czas to zmienić. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki, muzyka: Jerzy Zając, występują: Jacek Buczyński, Paweł Rybak, Maciej Słota, Błażej Wójcik/ Krzysztof Niedźwiedzki . Premiera: maj 2010.


TEATR FROM POLAND (Częstochowa) – Zespół powstał na gruzach kultowego w latach 90. teatru WIFIFI. W repertuarze ma spektakle uliczne sceniczne, prowadzi również warsztaty teatralne, realizuje akcje i happeningi. W Częstochowie prowadzi autorską scenę muzyczno-teatralną. Teatr wielokrotnie gościł na festiwalach, m.in. na warszawskiej Sztuce Ulicy, poznańskiej Malcie, Tyskich Spotkaniach Teatralnych, gdańskim Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Młodej Sztuki w w Petersburgu, grał także na Słowacji czy w Londynie.

„STENDapKOMEDY” – Spektakl nawiązuje do znanej amerykańskiej formy kabaretowej zwanej „stand up comedy” – komediowego monologu scenicznego nastawionego na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z publicznością. Jednak twórcy spektaklu podchodzą do tej formy z przekorą – wykorzystują kabaretowy charakter, żeby zaskoczyć widza momentami zawstydzającej prawdy bohatera. Na scenie Wojciech Kowalski, który zdaje sie grać samego siebie. Opowiada świat z perspektywy prawie czterdziestoletniego faceta, który nie do końca ze wszystkim się pogodził, nie do końca zrealizował wszystko, co chciał, nie do końca... Tyle, że to jeszcze nie koniec, o czym artysta chce widzów i siebie – z wielkim zaangażowaniem i niepowtarzalną energią – przekonać. Jeden człowiek na scenie i ma godzinę, by opowiedzieć o sobie i o wielu takich jak on. Będzie szokująco, śpiewająco i nielogicznie. Bo taki właśnie człowiek jest, człowieku. Bohater monodramu to gościu ogarnięty libido tantrycznym o odcieniu prometejskim – pochodzenia bajronicznego, oczywiście. Nasz bohater doświadcza traumy cierpienia i śmierci. Czuje, że mógłby wykatapultować z orbity egzystencji do samozbawienia poprzez unieruchomienie grobu i reifikowanie trupa. Prześladuje go pobłysk dziecięcej frenezji, chociaż dzieckiem już nie jest. Kogo zaintrygowała ta zapowiedź, tego zapraszamy okrutnie na interaktywne „STENDapKOMEDY”. Zapraszamy jednak nie wszystkich, tylko wyjątkowych gości: tych, którzy kojarzą takie nazwiska, jak np. Tadeusz Kantor, rozszyfrują z łatwością symbol płonącego kieliszka, akceptują ideę bondage, w wolnym czasie w pracy wsłuchują się w muzykę konkretną oraz wierzą w absurd i ironię.
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski, występuje: Wojciech Kowalski, muzyka: Marek Makles | Habakuk, scenografia: Joanna Tatarek.

 

NIWEA – Duet Wojciech Bąkowski – teksty, muzyka | Dawid Szczęsny – muzyka, produkcja. Artyści robią performerską anty-rzeźbę z braku, z dziury po ich obecności – to puste miejsce po nich, jak powietrze, wypełnia muzyka i tekst. Już ostatnie koncerty zespołu przynosiły nowe wrażenia, konwencja okrzepła i zaczęła przeobrażać się w minimalistyczny spektakl, w którym pojawianie się światła, dźwięku lub słów jest równie istotne jak ich znikanie. Ta skontrastowana, zrównoważona, czarno-biała estetyka idzie teraz w jedną radykalną stronę – ku pustce. NIWEA gasi światło, znika, po to by wyraźniej było widać rzeczy główne („Robię że nie ma nic, ale są takie głosy że się nie da znieść”). Teksty Bąkowskiego także lokują się w abstrakcyjnej przestrzeni, której granice odbiorca wyznacza sobie sam. Szczątkowe frazy o ulotnym znaczeniu przypominają przedmioty wirujące bez grawitacji („Nie ma że ci się nie podoba, masz się skupiać, masz wąchaj…”). Każdy musi tutaj sam dla siebie ulepić jakiś sens, albo wyłączyć gramofon, czy wyjść z koncertu, zapalić światło. Szczęsny opiera swoje podkłady na prostych bitach i melodiach, z precyzją chirurga buduje surowe kształty chwytliwych, jakby na przekór egzystencjalnej dramaturgii, piosenek. NIWEA idzie brawurowo w stronę śmiertelnie poważnego kabaretu, w którym teatralna blaga i prawda balansują w odpowiednich proporcjach, czyli prawie nie do wytrzymania. NIWEA wymaga wiernych, niczym kościół. Ceremonia jest dostępna tylko pokrewnym duszom. www.myspace.com/niwea

Wojciech Bąkowski – Jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów pokolenia, pisał o nim „New York Times”, „The Times”, zaproszono go na międzynarodową wystawę „Younger Than Jesus”  w New Museum (Nowy Jork), w 2009 roku otrzymał główną nagrodę „Spojrzenia Views” za całokształt twórczości, a w roku 2010 – Paszport Polityki w kategorii: Sztuki Wizualne za "nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu artysta multimedialny". W kręgu jego działań artystycznych jest film animowany, audio performance, rysunek, grafika, post-rap.

Dawid Szczęsny – Artysta dźwięku, wydaje i występuje w Polsce i za granicą. Uznawany za największa nadzieję polskiej elektroniki. W 2010 roku nakładem avant-jazzowej wytworni Porter Records (USA) ukazał sie jego kolejny solowy album “The Luxated Symmetry”. W 2003 r. był jedynym przedstawicielem Polski w edycji Red Bull Music Academy. Muzyka Dawida Szczęsnego to nowoczesna forma samplingu, która służy artyście jako narzędzie reaktywujące brzmienia eksperymentalnej muzyki elektronicznej z lat 60, czy freejazzu. Obecnie artysta eksperymentuje z syntezatorami analogowymi i instrumentami.

 

SzaZaZe – Szamburski | Zakrocki | Zemler – słynny duet muzyczny SzaZa z towarzyszeniem Huberta Zemlera na bębnach. Duet Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki od ponad 10 lat aktywnie działa na scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Ich muzyka jest połączeniem skrajności: hałasu i ciszy, piękna i brzydoty, popu, muzyki elektroakustycznej, improwizowanej i współczesnej kameralistyki. Za pomocą klarnetu, skrzypiec, głosu i zapętleń – muzycy poszukują jedności w tych przeciwieństwach. Ich koncerty balansują między improwizacją muzyczną i sztuką performance. Muzycy działają w wydawnictwie i stowarzyszeniu LadoAbc: środowisku, którego działalność przyczyniła się do dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą. Duet realizował muzykę do projektów CSW,  Zachęty, Filmoteki Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Teatru Starego w Krakowie, Teatru Nowego i wielu innych. www.szaza.pl

Paweł Szamburski – Klarnecista, improwizator. Jest członkiem grupy badaczy puszczy dźwiękowej – Horny Trees, założycielem i liderem zespołu Meritum, od wielu lat prowadzi autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną „Djazzpora”. Udziela się również w Cukunft (tradycyjna muzyka żydowska) oraz Ircha (muzyka improwizowana). Współpracuje z artystami z całej Europy, m.in.: Frank London, Raphael Rogiński, Candelaria Saenz Valiente, Tomasz Duda, Macio Moretti, Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Noel Akchote, Michał Górczyński, Hubert Zemler, Maciej Trifonidis Bielawski. Tworzy muzykę dla filmu i teatru. Wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) za najlepszą muzykę filmową. www.myspace.com/szamburski

Patryk Zakrocki – Kompozytor, improwizator, skrzypek, perkusista, artysta dźwiękowy. Uczeń Bugusława Shaeffera. Zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem. Nagrał 11 autorskich płyt. Autor muzyki filmowej, teatralnej oraz słuchowisk i instalacji dźwiękowych. Organizator Galimadjazu, współtwórca „Inwazji dźwięku” w warszawskiej Zachęcie, założyciel Zakładu Produkcji Dźwięku i Gabinetu Masażu Ucha Wewnętrznego. Kurator przy Europejskim Kongresie Kultury 2011. Współpracował z Improvisers Ensemble, Baabą, Mitch & Mitch oraz z takimi muzykami, jak: Tetuzi Akiyama, Raphael Rogiński, Michał Górczyński, Noel Ackchote, Macio Moretti, Hubert Zemler. Muzyka Patryka Zakrockiego była kilkakrotnie nagradzana i wyróżniana (Camerimage, Kontrapunkt, Dwa Teatry, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski w Poznaniu), co sprawiało mu zawsze bezwstydną przyjemność. www.myspace.com/zakrocki

Hubert Zemler – Współtworzy zespoły Horny Trees i Kapacitron. Jest członkiem ansamblu Natali Przybysz oraz producenta DJ Enveego. Gra również w trio gitarzysty Marcina Olaka, kwartecie Wojciecha Staroniewicza. Wraz z Piotrem Zabrodzkim występuje w zespołach Cinq G, Blast Muzungu oraz specjalnym projekcie z najwybitniejszym polskim tubistą – Zdzisławem Piernikiem (płyta Namanga). Jest również członkiem zespołu perkusyjnego Ritmodelia. Ostatnio nawiązał współpracę z zespołem Loco Star oraz Incarnations, projektu Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka z Kapeli Ze Wsi Warszawa. Jest zdobywcą brązowego medalu na międzynarodowej Delfiadzie (odpowiednik olimpiady, z tym że dla ludzi sztuki, w której uczestniczyło przeszło 1000 uczestników z ponad 50 krajów) na wyspie Jeju w Korei Południowej w kategorii perkusja solo. www.myspace.com/hubertzemler

 

LUDOJAD – Grupa reprezentuje świnoujską scenę muzyczną. Można wręcz powiedzieć, że skupia ona w sobie to, co w świnoujskiej scenie muzycznej jest najlepsze. Ludojad jest młody i przystojny, urodził się wiosną 2010 i gra do dzisiaj.

Zespół już w momencie swojego powstania – był legendą. Muzycy mogą być znani z takich formacji, jak: Statek Kosmiczny Gniazdo Konia, Budowa, Popend, Ząb Czasu, Jamajsky Natural, Wind Mark Trio. Jesienią 2010 Ludojad pojawił się w analogowym studiu inżyniera Maćka Cieślaka, gdzie w półtora dnia zarejestrował 20 kompozycji i w ten sposób ustanowił nowy rekord płodności muzycznej. Nagrany materiał być może zostanie kiedyś wydany. Ludojad pożera ludzi wyrafinowanymi dźwiękami z pogranicza jazzu, techno i rumuńskiej muzyki ludowej. Inteligentna zabawa konwencją powoduje, że widownia godzi się na pożarcie, wpada w trans i podryguje wesoło. We wszystkie swoje improwizowane koncerty Ludojad wkłada maksimum serca, trochę jodu i świeżą bałtycką bryzę. Skład: Przemysław Beleć (Bele) – bas, Ryszard Kadłubiec (Mr Ricardo) – perkusja, Paweł Wdziękoński (MC Mewa) – głos, samplery, Krystian Sachryń (Siniore Lodo) – drumle, Piotr Ciechowski (Kjaczjo) – saksofony, Marek Pędziwiatr (PJ Wind) – piano. www.myspace.com/theludojads

 

 

SEKCJA MUZYCZNA – JAZZ / MUZYKA POWAŻNA

 Podczas zajęć warsztatowych poszczególni uczestnicy będą szkolić umiejętności w zakresie kształcenia słuchu, ekspresji, harmonii jazzowej, pracy w big bandzie i orkiestrze smyczkowej. Najlepsi zaprezentują się jako soliści. Muzycy będą odbywali codzienne zajęcia, mające na celu doskonalenie ich umiejętności, zaprezentują się na scenach festiwalu oraz wezmą udział w przygotowaniu Koncertu Finałowego.

Opieka artystyczna:
Włodek Pawlik – Pianista, kompozytor muzyki symfonicznej, filmowej, jazzowej. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Wykładał na Western Michigan University i International Jazz Conference '99. Zdobywca Nagrody za muzykę do filmu Rewers na FPFF
Adam Klocek –  Wiolonczelista, dyrygent, asystent Maestro Jana Lathama-Koeniga (Vratislavia Cantans), Dyrektor Filharmonii Kaliskiej. Dyrygował orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Ryszard Borowski – Kompozytor, dyrygent, flecista i saksofonista. Pracował w Big Bandzie Polskiego Radia i Telewizji. Prowadzi Big Band na Wydziale Jazzu warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia.

 

SEKCJA MUZYCZNA – ZESPOŁY
Mocną stronę świnoujskiego Festiwalu zawsze stanowiły koncerty najlepszych młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny. Doświadczenie nauczyło nas, że zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia awansują szybko do czołówki polskiej sceny muzycznej. Wszystkie zespoły będą mogły zaprezentować się na scenach plenerowych i klubowych oraz doskonalić swój warsztat podczas codziennych konsultacji.

Opieka artystyczna:
Janusz Grzywacz – Kompozytor, pianista, aranżer, producent. Współzałożyciel grupy Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, spektakli teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych. Wykładowca PWST w Krakowie.

 

SEKCJA WOKALNA
Cykl zajęć, na które złożą się zajęcia zbiorowe i indywidualne, ćwiczenia oddechowe i ruchowe, ćwiczenia rozwijające słyszenie harmoniczne i wyobraźnię muzyczną, emisja głosu, zastosowanie metod emisyjnych w piosenkach, ćwiczenia melodyczne metodą speach level singing, zajęcia w chórkach, praca z sekcją, interpretacja piosenki, nauka frazowania, kształcenie osobowości, ruch sceniczny, praca z mikrofonem. Uczestnicy zaprezentują się w indywidualnych prezentacjach oraz wezmą udział w innych projektach festiwalowych i w Koncercie Finałowym.

Opieka artystyczna:
Anna Serafińska – Laureatka tytułu Nowej Nadziei Polskiego Jazzu 1999 i pierwszej nagrody prestiżowego Montreux Jazz Festiwal. Nagrała solowe płyty: "Nieobecni", "Melodie", "Ciepło Zimno", „Gadu Gadu”. Jest pierwszym w Polsce właścicielem naukowego tytułu doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Muzycznego i Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

SEKCJA TANECZNA
Kolejna edycja projektu, zapoczątkowanego i zrealizowanego z sukcesem w roku ubiegłym. Adresatami projektu są tancerze breakdance, którzy nie mają możliwości doskonalenia swojego talentu poprzez oficjalny system edukacji. Codzienne zajęcia dla wyselekcjonowanej grupy tancerzy, nastawione na rozwój indywidualnego stylu i przygotowanie projektu zamykającego sekcję. W ramach projektu zostanie też zorganizowany cykl otwartych pokazów na promenadzie.

Opieka artystyczna:
Emil Kępski – Mieszkaniec Świnoujścia. Zafascynowany kulturą hip-hopową. Jedenastokrotny mistrz Polski w stylach tańca B.Boying, Electric Boogie, Poping Loocking. W latach 2004-2006 związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni jako tancerz spektaklu ''12 Ławek''. Instruktor tańca, wykonawca choreografii w wielu projektach tanecznych.


SEKCJA TEATRALNA
Zajęcia dla teatrów niezależnych, chcących poznawać niekonwencjonalne metody pracy i nastawione na kształtowanie tożsamości artystycznej swoich grup. Trening interdyscyplinarny: zadania aktorskie, emisja głosu, śpiew, ekspresja i plastyka ciała, taniec, twórcze myślenie, trening interpersonalny, kreatywność (wizualizacja, psychodrama, symulacje, odgrywanie ról). Zajęcia budują poczucie wspólnoty, uczą krytyki, komunikatywności, spontaniczności. Teatr uliczny: działania zmierzające do teatralizacji miasta, dialog z rzeczywistością, improwizacja i interakcja z publicznością, pantomima, klaunada, stepowanie, akrobacja, elementy sztuki cyrkowej, nauka chodzenia na szczudłach, żonglowania, jazdy na unicyklu. Uczestnicy warsztatów zaprezentują autorskie spektakle oraz zrealizują cykl akcji happeningowych i projekt zamykający pracę sekcji.

Opieka artystyczna:
Jarosław Filipski – Artysta Teatru WIFIFI. Od 2000 roku prowadzi częstochowski Teatr From Poland, realizuje spektakle autorskie. Prowadzi warsztaty teatralne i jest jurorem festiwali teatralnych, pracuje z teatrami młodzieżowymi, prowadzi działalność społeczną, organizuje integracyjne warsztaty artystyczne
Teatr From Poland – Zespół powstał na gruzach kultowego w latach 90. teatru WIFIFI. W repertuarze ma spektakle uliczne  sceniczne, prowadzi również warsztaty teatralne, realizuje akcje i happeningi. W Częstochowie prowadzi autorską scenę muzyczno-teatralną. Teatr wielokrotnie gościł na festiwalach, m.in. na warszawskiej Sztuce Ulicy, poznańskiej Malcie, Tyskich Spotkaniach Teatralnych, gdańskim Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Młodej Sztuki w w Petersburgu, grał także na Słowacji czy w Londynie.

 

WARSZTATY TEATRALNE DLA MŁODZIEŻY
Zajęcia adresowane do świnoujskiej młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Plan: Ruch i emocje jako podstawowe narzędzia ekspresji, odwaga sceniczna, improwizacja i partnerstwo, konstrukcja etiudy teatralnej. Celem zajęć jest stworzenie zespołowego działania, zastanowienie się nad istotą partnerstwa scenicznego, kreowania rzeczywistości, oraz pobudzenie wyobraźni i uruchomienie ciała poprzez proponowanie zadań aktorskich. Uczniowie zostaną również włączeni do realizacji innych działań festiwalowych.

Opieka realizacyjna:
Joanna Manista – animator kultury i instruktor, razem z młodzieżą świnoujską realizuje recitale, spektakle teatralne i musicale.
Jarosław Filipski – Artysta Teatru WIFIFI. Od 2000 roku prowadzi częstochowski Teatr From Poland, realizuje spektakle autorskie. Prowadzi warsztaty teatralne i jest jurorem festiwali teatralnych, pracuje z teatrami młodzieżowymi, prowadzi działalność społeczną, organizuje integracyjne warsztaty artystyczne.

 

SEKCJA FILMOWA
Zakwalifikowani uczestnicy zaprezentują swoje dotychczasowe produkcje podczas wieczornych pokazów i kina plenerowego oraz będą pracowali nad nowymi projektami, które zostaną zaprezentowane jeszcze podczas trwania festiwalu

 

SEKCJA PLASTYCZNA – SCENOGRAFIA
W zajęciach wezmą udział plastycy, zainteresowani realizacją scenografii do dużych wydarzeń artystycznych (teatr, muzyka, kabaret). Celem sekcji jest uzupełnienie oferty edukacyjnej i stworzenie podstaw dla praktycznej realizacji własnych projektów. Uczestnicy przygotowywać będą scenografię do najważniejszych, wybranych przez siebie projektów Famy.

Opieka artystyczna:
Romuald Kołodziej – Profesor w Zakładzie Grafiki Projektowej i Serigrafii Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Organizator wielu akcji plastycznych, plenerów i warsztatów. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych (Polska, Słowacja, Ukraina, Francja, Meksyk, USA).
Victor Korsunsky – Wykładowca Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku, Ukraina.

 

SEKCJA PLASTYCZNA – INTERMEDIA
Cykl nastawiony na realizację autorskich projektów interdyscyplinarnych, czerpiących z takich dziedzin, jak: instalacja, performance, media elektroniczne, video art, sztuka konceptualna.

 

PROJEKT FOTOGRAFICZNO-LITERACKI „FOTO BAJE”
Grupa literacka, prowadzona przez Michała Zabłockiego napisze wspólnie cykl bajek dla dzieci. Natomiast grupa fotograficzna, prowadzona przez Tomka Sikorę stworzy cykl inscenizowanych fotografii, stanowiących ilustracje zainspirowane poszczególnymi bajkami. W wyniku tej współpracy narodzi się materiał fotograficzno-literacki, który zostanie opublikowany w formie książki dla dzieci i kalendarza. Zamierzamy dystrybuować je bezpłatnie między innymi w szpitalach i hospicjach dla dzieci. Celem projektu jest doskonalenie umiejętności pracy w zespole / pracy na „zadany” temat oraz rozwój wyobraźni i potencjału twórczego uczestników.

Opieka artystyczna:
Tomek Sikora – Wybitny fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, autor ilustracji, plakatów, inicjator Galerii Bezdomnej, promującej fotografię niezależną i amatorską. Wykładowca Victoria College Melbourne, Europejskiej Akademii Fotografii. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych świata. Publikuje limitowane edycje książek autorskich, wystawia prace na całym świecie.
Michał Zabłocki – Poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, autor Programu Rewolucji Poetyckiej "Multipoezja", "Projekcji wierszy na murach domów", "Wierszy chodnikowych", "Wierszy pisanych online". Współpracował z Piwnicą pod Baranami, Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Czesławem Mozilem. Na podstawie jego wierszy powstały takie piosenki, jak: Cichosza, Naprawdę nie dzieje się nic, Bracka, Między ciszą a ciszą, Maszyna do świerkania.

 

SEKCJA RADIOWA
Uzupełnienie edukacji dziennikarskiej dla tych, którzy zdecydowani są rozwijać się w kierunku realizacji reportażu radiowego. Cykl zajęć praktycznych, nastawionych na pracę podczas realizacji wydarzeń artystycznych: komentarz, sprawozdanie, wywiad, krytyka a obiektywizm, dłuższe formy reportażowe. Przygotowane materiały będą prezentowane na antenie Polskiego Radia Szczecin.

Opieka realizacyjna:
Katarzyna Wolnik-Sayna – Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin, kierownik Redakcji Publicystyki. Prowadzi audycje poświęcone piosence literackiej, muzyce, realizuje reportaże. Juror festiwali teatralnych i muzycznych. Wieloletnia komentatorka Famy.

 

SEKCJA LITERACKA – PROJEKT „MIEJSCA LITERATURY”
Kolejna edycja działań literackich ma kontynuować międzynarodową konfrontację literatów. Projekt nastawiony na promocję najnowszej literatury, poddającej refleksji szeroko pojętą tożsamość miejsca. Od roku 1945 Świnoujście było miastem “bez przeszłości”. Słaba jest znajomość historii, faktów oraz atmosfery społeczno-kulturowej tamtego okresu. Realizując zaplanowane wydarzenia, chcemy zwrócić uwagę odbiorców projektu na ten rys historyczny Świnoujścia oraz przyczyniać się do aktualnego, aktywnego i kreatywnego, kształtowania oblicza tego miasta.

Zakwalifikowane osoby wezmą udział w warsztatach literackich i spotkaniach literackich. Prace uczestników publikowane będą w biuletynie literackim „TORPEDA.PISMO OBOZOWE”, dystrybuowanym w Świnoujściu i opublikowanym na stronie festiwalu.

Opieka artystyczna:
Darek Foks – Poeta, prozaik, scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich, prowadził warsztaty literackie. Laureat głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i Nagrody TVP Kultura za książkę "Co robi łączniczka," którą zrobił wspólnie ze Zbigniewem Liberą. Ostatnio opublikował „Ustalenia z Maastricht”, „Wielkanoc z tygrysem”, „Kebab Meister”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

 

SEKCJA KRYTYKI ARTYSTYCZNEJ
Warsztaty mają dać uczestnikom umiejętność świadomego kształtowania tekstu, wybierania jego stylu i formy. Zakwalifikowane osoby wezmą udział w warsztatach, prowadzonych przez Magdalenę Ujmę, wejdą w skład redakcji gazety festiwalowej „deGENEart (generalnie o sztuce)”, wydawanej podczas Famy, opublikowanej następnie na stronie festiwalu, oraz będą miały możliwość nadzoru kuratorskiego nad wybranymi wystawami plastycznymi festiwalu. Przewidziana jest także codzienna redakcja i publikacja relacji na blogu www.famateksty.blox.pl.

Opieka realizacyjna:
Magdalena Ujma – Kuratorka i krytyczka sztuki, redaktorka. Zajmuje się najnowszą sztuką polską, problematyką gender, mediów, estetyki versus polityczności, zaangażowania artystów, problematyką wizerunków we współczesnej kulturze, a także transkulturowością. Ma na swoim koncie ponad 300 opublikowanych tekstów. Prowadzi bloga o krytyce sztuki (magdalena-ujma.blogspot.com). Pracuje w krakowskim Bunkrze Sztuki.


SEKCJA ANIMACJI KULTURALNEJ
Do udziału w sekcji zapraszani są artyści i animatorzy, których działania przyczyniają się do realizacji idei sztuki udomowionej (wpisanej w kontekst miejsca) oraz festiwalu udomowionego, wyrastającego ze specyficznej przestrzeni, atmosfery Świnoujścia i zakorzenionego w nim.

Realizowane będą interdyscyplinarne przedsięwzięcia, służące promocji artystycznych inicjatyw uczestników Festiwalu wśród mieszkańców miasta, wyprowadzające działania festiwalowe w przestrzeń z natury „niesceniczną” oraz integrujące uczestników Festiwalu i Świnoujścian. Sekcja ma charakter otwarty - oprócz zaplanowanych projektów przewiduje realizację spontanicznych inicjatyw, powstających w wyniku konfrontacji uczestników Festiwalu ze społecznością lokalną.

REALIZATORZY
Grupa Patefon – projekt FAMA Udomowiona
Grupa ReFRESZ – projekt EkoArt Projekt
Kuratorki & Co – projekt Pokój z Tobą

 

PROJEKT „FAMA UDOMOWIONA”
FAMA – (famus gitus) wysoce interdyscyplinarny gatunek z rodziny festivales; pomimo wieloletnich starań, wciąż pozostaje gatunkiem nieoswojonym. Występuje okresowo na terenie Świnoujścia (53°54'28″N  14°14'51″E , Polska).
W ostatnich latach daje się obserwować postępujące udomowienie Famy oraz tendencje do krzyżowania się z gatunkiem Lama udomowiona (lama glama).
Wybrane, obserwowalne (szczególnie w sierpniu), symptomy udomowienia Famy, na które warto zwrócić uwagę:
*Otwartość na interakcje z przypadkowymi odbiorcami nieprzypadkowej sztuki.
*Przedsięwzięcia artystyczne organizowane w przestrzeni miejskiej, w niecodziennych lokalizacjach, na ulicach, targach, w sklepach.
*Działania animacyjne, angażujące uczestników Festiwalu i mieszkańców Świnoujścia.
*Bliskie spotkania z tajemniczą Lamą.

Festiwal to nie tylko sceny artystyczne, ale także przestrzeń całego miasta i jego mieszkańcy. To nie tylko promenada i studenci, ale także lokalne osiedla: osoby dorosłe i młodzież szkolna. To już trzecia edycja zadania, rozwijanego co roku i realizowanego z sukcesem podczas Famy. Dotychczasowe doświadczenia wykazały potrzebę realizacji wydarzeń w przestrzeni miasta, aktywizujących mieszkańców Świnoujścia w kierunku czynnego udziału w wydarzeniach artystycznych i nastawionych na uzupełnienie lokalnej ofert w zakresie edukacji kulturalnej. Przedstawione założenia zostaną osiągnięte poprzez realizację cykli tematycznych, warsztatów i prezentacji, co zagwarantować ma kompleksowość projektu. Ideą projektu jest objęcie działaniami artystycznymi alternatywnych przestrzeni miasta: innych niż sale widowiskowe, koncertowe, kluby czy promenada. Zaplanowane wydarzenia będą realizowane w takich przestrzeniach, jak: miejskie osiedla, targi, sklepy osiedlowe, wybrzeże koło przystani promowej etc. Wszystkie wydarzenie będą realizowane jako działania otwarte na przypadkowego odbiorcę.

Realizacja:
Grupa Patefon - Nieformalne grono młodych ludzi z południa kraju, zafascynowanych i mocno związanych z działalnością animacyjną. Członkowie Patefonu biorą udział w akcjach społecznych, prowadzą i organizują warsztaty artystyczne, imprezy kulturalne. Do osiągnięć grupy należy przede wszystkim nagroda im. Maxa Szoca za najbardziej nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną Festiwalu FAMA 2009 oraz tytuł laureata FAMY 2008 za spektakl „Happy Birthday, Świecie!”.
Justyna Piwowar – Absolwentka animacji społeczno-kulturowej w Krakowie, członek grupy artystów-animatorów Patefon. Z zamiłowania tancerka tribal w zespole Callicore i tancerka teatru ognia Hoguera. Laureatka FAMY 2007 z teatrem ognia Kupa Żonglerów, a wraz z grupą Patefon: Laureatka FAMY 2008 oraz laureatka Nagrody im. Maxa Szoca 2009.

 

„EkoArt Projekt”
Ideą działań jest poszerzenie świadomości mieszkańców Świnoujścia oraz turystów przebywających na terenie miasta na temat roli otaczającej ich przestrzeni. Ludzie na co dzień nie zwracają uwagi na wybory, jakich dokonują i nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wpływają one na kształt rzeczywistości, w której funkcjonują. Mieszkańcy oddziałują na środowisko, ale w reakcji zwrotnej ono determinuje sposób ich funkcjonowania. Chcemy im więc uświadomić, jak wiele mogą zdziałać dla samych siebie, jeśli tylko zdobędą się na głębszą refleksję i zmienią się na lepsze.

Projekt ma mieć charakter zarówno ekologiczny, uwrażliwiający mieszkańców na kwestie związane z dbałością o środowisko przyrodnicze, jak i społeczny, zwracający uwagę na kształt środowiska lokalnego. Poprzez zaangażowanie do jego realizacji uczestników FAMY nie będzie pozbawiony walorów artystycznych, które to wzbogacą również estetyczny aspekt prowadzonych działań.

Realizacja:
Grupa reFresz – Absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku: pedagogika ze specjalnością animacja społeczno-kulturowa. We wszystkich swoich działaniach starają się łączyć sztukę i kulturę z działaniami społecznymi. Dorobek grupy: realizacja autorskiego projektu w ramach „FAMA Udomowiona” 2010, organizacja Gry Miejskiej „Grand Theft Art” podczas Dni Kultury Politechniki Krakowskiej 2011, organizacja Warsztatów Robienia Biżuterii i Decoupage w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie (2010). Dorobek poszczególnych realizatorów: współpraca z Krakowskim Biurem Festiwalowym przy organizacji festiwali: Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, ArtBoom Tauron Festiwal (2010), współpraca z firmą Studio2 przy organizacji pokazów mody oraz przedsięwzięć kulturalnych (2010/2011), współpraca przy organizacji Nocy Kulturalnej w Częstochowie (2010), praca w portalu Exformers.com (kultura alternatywna).

 

PROJEKT „POKÓJ Z TOBĄ”
Projekt będzie się składał z szeregu zdarzeń artystycznych inspirowanych słowem POKÓJ. Autorki wykorzystają potencjał znaczeniowy drzemiący w tym słowie. Obecność wielu związków frazeologicznych, zakorzenienie w kulturze, związki z liturgią, pomogą nam w zrealizowaniu projektu przewrotnego i zabawnego który jednak mieć będzie więcej niż jedno, z pozoru proste znaczenie. Podstawowym założeniem będzie łączenie realnego, materialnego pokoju – pomieszczenia z ideą duchowego pokoju.

Realizacja:
Grupa Kuratorki&Co. – Grupa kuratorek/artystek, które "kuratorują" same siebie. Są "2 w 1", jak szampon z odżywką, czasami jak balsam, a czasem jak krem do twarzy, który usuwa tylko wybrane zmarszczki. Zajmują się: organizowaniem (sobie) wystaw, robieniem happeningów, zdjęć inscenizowanych, environement art, wspólnych obrazów, gier i zabaw aktywizujących publiczność. Stawiają na interakcje z widzem, pod zabawną i lekką formą starają się przekazać istotne treści. Pomysł na założenie grupy wziął się z zabawy lingwistycznej ze słowem kura, jest też reakcją na sytuacje dziejące się w światku kuratorów wystaw. www.kuratorki.blogspot.com

 

SEKCJA PRODUCENCKA
W Polsce nie istnieje program edukacyjny, adresowany do osób, które chcą rozwijać umiejętności w zakresie realizacji i produkcji prezentacji artystycznych. Fama ma zapełnić tę lukę. Jako cykl wydarzeń różnych sfer sztuki jest ona naturalnym miejscem, które może szkolić profesjonalnych realizatorów wydarzeń kulturalnych.

Przebieg: Zajęcia teoretyczne, główne aspekty realizacji imprez, opracowanie harmonogramu i planu promocji, przygotowanie ofert sponsorskich. Praktyka: Każdy uczestnik zostanie przydzielony do opieki nad wybranymi projektami (koncerty, pokazy filmów, happeningi i spektakle – plener, Muszla Koncertowa, Klub Festiwalowy, Miejski Dom Kultury, Amfiteatr) i będzie zdobywał umiejętności w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych: przeprowadzenia prób, organizacji zaplecza technicznego, koordynacji wszystkich aspektów merytoryczno-technicznych.

Opieka realizacyjna:
Zbigniew Dobrosz – właściciel Agencji Triada, wieloletni producent festiwalu FAMA, Producent Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą), Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata oraz realizator wielu dużych eventów, takich jak turnieje tenisowe J&S CUP i Orange Warsaw Open.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
FAMA DZIECIOM – Imprezy, mające na celu organizację czasu dzieci, przebywających w Świnoujściu:
FAMA SPORT – Rozgrywki Pucharu Polski w Piłce Ręcznej Plażowej Kobiet i Mężczyzn.